Home / Mutfak Dekorasyonu / Modern Mutfak Dekorasyonu

Modern Mutfak Dekorasyonu

Evin kalbi olarak niteleyebileceğimiz mutfaklar, hiç şüphesiz ki yaşamsal önem taşıyan bölümlerdir. Her ne kadar temel işlevi, gıda ihtiyaçlarının giderilmesi için uygun bir alan oluşturmak olsa da mutfakların evin genel bütünüyle uyumlu olması da beklenir. Öte yandan Modern Mutfak Dekorasyonu yapmak, evin diğer bölümlerinden daha zorlu bir süreçmiş gibi algılanmaktadır.

Oysa ki beklentilerinizi tespit edip hareket planınızı oluşturduktan sonra mutfak dekorasyonundan büyük bir zevk almanız gayet mümkündür. Üstelik kendi zevkinizi yansıtacağınız mutfak alanında geçireceğiniz keyifli anları düşünerek motivasyonunuzu da artırabilirsiniz.

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak dekorasyonu, özen ve emek gerektiren bir süreç. Fakat süreç sona erdiğinde içinize sinen bir mutfakta vakit geçirmenin vereceği huzur ve mutluluk ise paha biçilemez. Bu nedenle bütçeniz dahilinde beklentilerinizi karşılayacak modern bir mutfağa için planlı bir şekilde hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Sizin için bir araya getirdiğimiz tavsiyeleri dikkate alarak siz de evinizde tasarım dergilerindeki mutfaklara benzeyen bir alan yaratabilir, dekorasyon programlarını aratmayacak kadar güzel ve fonksiyonel bir mutfak oluşturabilirsiniz.

İşte en güzel yemeklerin kaynağı mutfakları dekore ederken dikkate alınmasında fayda olan 7 adım:

1. Mutfak Dekorasyonu İçin Tarzınızı Belirleyin

Tıpkı salon dekorasyonu veya yatak odası dekorasyonu için zevklerinizi yansıtan dekorasyon tarzına göre hareket ettiğiniz gibi mutfağınızı dekore ederken de tarzınızı ortaya koymanız önemli. Böylece içinde kendinizi bulabileceğiniz, adeta bir yaşam alanına dönüşen mutfağınızda ortaya sevginizle harmanlayacağınız leziz tatlar çıkarmak için çok daha motive hale geleceğinizi düşünüyoruz.

Bu anlamda öncelikle nasıl bir mutfağınız olmasını istediğinize karar vermenizi öneririz. Örneğin bir kır evi mutfağını andıran country tarzı, ağırlıklı olarak metal malzemelerin kullanıldığı endüstriyel tarz, minimal dokunuşlarla süslenen İskandinav mutfak dekorasyonu tarzı veya eskitilmiş ahşap malzemenin kullanıldığı retro tarzı sizin beğenilerinizi yansıtabilir.

Hangi tarzın insanı olduğunuzu düşünüyorsanız, en başta bunu ortaya koyup daha sonra diğer adımlara geçmeniz, süreci hem daha pratik hem de sizin için çok daha keyifli hale getirecektir. Eğer mutfak dekorasyonu için tarzınızı belirlediyseniz, o halde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Favori Renginize Karar Verin

Mutfağınıza hakim olacak renklere karar vermeniz, mutfak dekorasyon tarzını doyasıya yaşamanız için son derece önemli. Çünkü pek çok kişinin de katılacağı üzere “mutfağı gösteren rengidir”. Bu doğrultuda eğer mutfağınızın daha aydınlık görünmesini istiyorsanız pastel renklerden yana olabilirsiniz veya küçük bir mutfağınız olduğunu düşünüyorsanız beyaz renge ağırlık vererek ortamın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak mutfağınızın zarif olduğu kadar gösterişli olmasını da isterseniz, son dönemin en popüler renklerinden siyahı tercih edebilirsiniz. Öte yandan mutfağınızda yalnızca bir renk kullanmanız da gerekmediğini belirtmeden geçmeyelim. Farklı renk tonlarını, hatta bambaşka renkleri birlikte kombine ederek de mutfağınızda istediğiniz havayı estirebilirsiniz. Bu noktada renk seçiminde de mutlaka uyum aramanız gerektiğini vurgulamış olalım.

3. Yemek Alanını Dekore Edin

Türk ev dekorasyon tarzına göre mutfaklarda genellikle bir de yemek alanı bulunur. Elbette mutfağın metrekare açısından büyüklüğüne de bağlı olan bu tercih, çoğu zaman ev halkının yemeklerini pratik bir şekilde hazırlayıp tüketme isteğinden kaynaklanıyor. Buna ek olarak, yine Türk aile yapısında mutfaklar tüm ailenin birlikte zaman geçirdiği, sohbet edip paylaşımlar yaptığı keyifli bir alan olarak görüldüğü için de yemek alanına ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğer siz de mutfağınızda ufak bir yemek odası bulunmasını tercih ediyorsanız, mutfağınızın tarzına uygun bir yemek masası ve mutfak sandalyeleri ile kolaylıkla istediğiniz alanı yaratabilirsiniz. Böylece aileniz ve sevdiklerinizle çay-kahve eşliğinde sohbet edebileceğiniz, yemek saatlerini daha keyifli hale getirebileceğiniz bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

4. Mutfağınıza Yaratıcı Fikirler Ekleyin

Mutfağınızı daha yaşanılabilir ve ilham veren bir ortama dönüştürmek için yaratıcılığınızı kullanmanızı öneririz. Bu anlamda hayal gücünüzü kullanarak, belki de mutfakla ilgisi olmadığı düşünülen farklı malzemelerde mutfak dekorasyonunu güçlendirebiliriz. Örneğin mutfak duvarlarından bir bölümünü kara tahta gibi tasarlayabilirsiniz. Mutfağınızdaki kara tahta, alışveriş listenizi veya yemek tariflerini sıralayabileceğiniz bir alan olabileceği gibi çocuklarınızın mutfakta yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri bir yüzey de olabilir.

Buna benzer şekilde mutfak duvarlarından birinde dikey bahçeciliğe başlayabilirsiniz. Hem fazla yer kaplamayan hem de bahçecilik yapmak için son derece pratik bir ortam oluşturan bu fikir ile mutfağınıza daha fazla hayat katabilmeniz de mümkün. Üstelik duvarınızdaki bahçenizde, yemeklerinizde kullanacağınız sebze ve meyveleri de yetiştirme imkanı bulabilirsiniz.

5. Mutfak Eşyalarını Organize Edin

Mutfak tezgahının üzerinde fazladan yer kaplayan birçok şeyin mutfağınızın görünümünü de olumsuz etkilediğini hiç fark ettiniz mi? Baharatlıklar, peçeteler, kavanozlar ve daha fazlası… Tüm bu araç ve gereçleri ortadan kaldırmak ise aslında düşündüğünüz kadar zor da değil. Tek yapmanız gereken dolap ve çekmecelerinizde küçük birer depolama alanı yaratmak ve tezgah üzerinde dağınıklığa neden olan tüm eşyaları bu alanlarda muhafaza etmek.

Bunun için oldukça kullanışlı depolama çözümleri mevcut. Üstelik ihtiyacınız olan hemen her ölçüde bulabileceğiniz depolama çözümleri ile eşyalarınızı organize ederek mutfak dekorasyonu için küçük ama son derece etkili bir adım atmanız mümkün. Eşyaları organize ettikten sonra ise mutfağınızda kullanabileceğiniz alanın gerçek büyüklüğüne ise şaşırıp kalacağınıza eminiz.

6. İşlevsellikle Şıklığı Birleştirin

Mutfağınızın vitrini olan mutfak dolapları, fonksiyonel birer kabin olmanın yanında aslında mutfak dekorasyonunun en önemli parçaları olarak karşımıza çıkıyorlar. Dolapların rengi, malzemesi, dolap kulpları, hatta rafları bile mutfağınızda yaratmak istediğiniz şıklığı oluşturmanıza yardımcı olacak önemli birer detay haline geliyor.

İlk maddede üzerinde durduğumuz mutfak tarzınıza uygun şekilde dekore edeceğiniz mutfak dolapları ve rafları ile işlevsel bir şıklık elde edebilir, dekorasyon zevkinizi bu sayede biraz daha yükseltebilirsiniz. Bu doğrultuda Doğtaş’ın tamamlayıcı aksesuar seçeneklerini değerlendirmenizi öneririz.

Ek olarak, temel işlevi ortamı aydınlatmak olan ürünlerle de tarz ve uyuma yatırım yaparak mutfağınızın dekorasyonunu çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

7. Ölü Alanları Değerlendirin

İlk bakışta aklınıza gelmeyen, hatta herhangi bir işe yaramayacağını düşündüğünüz noktaların mutfak dekorasyonunu nasıl da mükemmel bir şekilde tamamlayacağına şaşırıp kalabilirsiniz. Ölü alan olarak adlandırılan bu alanları belki bir lambader ile ışıltılı bir cazibe noktası haline getirebilir, belki mozaik karolarla dekore ederek mutfağınızdaki havayı hareketlendirebilir veya büyük bir ev bitkisi kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

About iga

Check Also

Ahşap Yemek Masası Takımı

Ahşap yemek masası takımı hem şık bir görüntü oluşturduğu hem de kullanışlı olduğu için çok tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.