Home / Mutfak Dekorasyonu / Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu

Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu, farklı dekorasyon stillerinin birleşimi olup Güney Avrupa ve Kuzey Afrika mimarisinden izler taşımaktadır. Bu tarzda iç mekanlar samimi alanlara dönüşürken, pürüzlü yüzeyler ve sıcak renkler öne çıkar. Akdeniz mutfakları tipik olarak aile üyelerinin bir araya gelip yemek yediği ve sohbet etmek için toplandıkları yaşam alanının merkezi durumundadır. Tarz, her bölgeye özgü karakteristik özelliklerini korumasına rağmen mimari ve iç tasarım ile ilgili yenilikleri de takip eder.

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu, mutfağına parlak, güneşli ve dinlendirici bir stil katmak isteyen ev sahiplerine hitap eder. Canlı renkler sıklıkla vurgu veya ana tema olarak kullanılır. Geleneksel karo yüzeyler yaygın olup zemin ve duvarlar Akdeniz kültürünün zarif ve telaşsız yönlerine hitap eden sakinleştirici, doğal renkler ve dokular içerir.

Bazı dekorasyon tarzlarında malzeme ön plana çıkarken, Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonunun en önemli özelliği renkleridir. Cesur maviler ve canlı yeşillikler Akdeniz sularının muhteşem renklerini yansıtır. Bu renkler duvarlarda, zeminde ve hatta dolap ile ada tezgah gibi büyük parçalar dahil olmak üzere mutfakta yaygın olarak kullanılır. Ancak Akdeniz mutfağını tamamen yeşile ya da maviye bürünmüş olarak düşünmeyin. Beyaz ve bej gibi nötr tonlar dekorasyonda daha ağırlıklıdır, böylece baskın renkleri daha vurgulu hale getirirler. Stilde görebileceğimiz diğer renkler arasında kum sarısı, kırmızı ve lacivert sayılabilir.

Malzeme söz konusu olduğunda Akdeniz mutfakları, doğal olan veya en azından doğal görünümlü malzemelere yönelir. Zeminler desenli karolar dışında açık tonlarda, hafif, parlak ve sıcak olabilir. Dolaplar genellikle kiraz gibi kaliteli odunlardan inşa edilir ve doğal renginde kullanılır. Bununla birlikte isteğe göre ahşap boyanabilir de. Duvarlarda pişmiş toprak veya mozaik karo olabilir; böylece mutfak tasarımına renk, görsel çekicilik ve hatta sanatsallık katmak için harika bir fırsat sunar. Mozaiklerde desen olarak deniz manzarası ile Akdeniz kültürünü yansıtan motifler bulunur.

Akdeniz yemek kültürünün çeşitliliği ve çalışma alanı ihtiyacı nedeni ile mutfakların çoğunda büyük bir ahşap masa bulunmaktadır. Mutfağın ortasına hareketli bir mutfak adası veya yemek masasını odanın konfigürasyonuna bağlı olarak bir serbest duvara yerleştirebilirsiniz. Aksesuar olarak ise hemen hemen her mutfakta bulunan cihazlarla dekorasyona renk katmak mümkün. Kahve makineleri, mikserler ve tost makineleri gibi küçük aletler artık pek çok renk seçeneğiyle sunuluyor. Benzer şekilde tencere ve tavalar, çatal-bıçak takımları ve diğer mutfak araç gereçleri renkli üretiliyor. Eğer açık tonlu, beyaz bir mutfağınız varsa bu malzemelerden yararlanarak da mutfağınıza renklendirebilirsiniz.

About iga

Check Also

Ahşap Yemek Masası Takımı

Ahşap yemek masası takımı hem şık bir görüntü oluşturduğu hem de kullanışlı olduğu için çok tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.