Home / Mutfak Dekorasyonu / Açık Mutfak Dekorasyonu

Açık Mutfak Dekorasyonu

Biraz geçmişe, 1970’lere kadar gittiğinizde o dönemin zengin olanlarının evlerinde Amerikan barları, mutfakları görmüşsünüzdür. Belki bu tip bir dekorasyon bizim kültürümüze aykırı fakat Türkiye, açık mutfak dekorasyonu kavramıyla çok eskiden beri karşılaşmış olduğundan yabancılık çekmiyor. Günümüzde açık mutfak dekorasyonu pek çok yerde karşımıza çıkabiliyor. Biz de bu konuda birkaç öneride bulunmak için bu yazıyı derledik.

Açık Mutfak Dekorasyonunun Özellikleri

Açık mutfak dekorasyonu uygulanırken ortada bir tezgah bulunması gerekiyor. Bu tip mutfaklarda yemek hazırlanırken veya sebzeler yıkanırken eviye gurubunun da merkezde olması gerekiyor. Hazırlanan mutfak tasarımı ister country olsun, ister klasik olsun; açık mutfak dekorasyonu her türlü stile rahatlıkla uyum sağlayabilir. Mutfak, suyla yapılan işlerin yoğun olduğu bir bölüm olduğu için mutfağın oturma kısmında dikkatli hareket etmek gerekiyor. Kullanılan oturma guruplarının sudan ve mutfağın dağınıklığından etkilenmemesine dikkat etmek gerekiyor. Bunun için de bu tarz mutfaklarda titizliğin ön planda olması zorunlu.

Ortada Pişirme Grubu

Açık mutfak dekorasyonunda pişirme alanlarının merkezde bulunması gerekiyor. Eğer ortada pişirme gurubu yer almıyorsa o zaman bu tip alanlar açık mutfak dekorasyonu şeklinde tanımlanmıyor. Bu tarz bir mutfak dekorasyonunda ortadaki pişirme alanı konusunda da epey seçici olmak gerekiyor. Ahşap ile endüstriyel ürünler bu dekorasyonlarda favori durumunda. Mutfakta kuzineli ocak üzeri ahşap detayları olan bir aspiratör, vurgulamak istediğiniz stili daha çok ön plana çıkartır. Pişen yemek ve yaşam alanının daha çok iç içe olması bu tercihin olumsuz yanı olarak görülmektedir

Yemek Alanı

Açık mutfak dekorasyonu fikirlerinde her türlü karışık ve pis görüntüyü uzak tutmak gerekiyor. Bu sebeple mutfağın genel proje tasarımı hazırlanırken bu önemli ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Mutfak her ne kadar temiz ve titiz kullanılıyor olsa da bazı durumlarda ister istemez yemek pişirirken veya sebzeler doğranırken karmaşık bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu görüntünün otururken karşınıza gelmemesine dikkat etmek için mutfak dolapları ve tezgahın, tamamlayıcı aksesuarlarla zenginleştirilmesi önem arz etmektedir.

Sınırsız Açık Mutfaklar

Açık mutfakların en önemli özelliklerinin başında sınırının olmaması gelmektedir. Bu tip mutfaklar isteğe göre bahçe ile birleştirilebiliyor. Böylece sınırsız bir yaşam alanı oluşturulmuş oluyor. Nereden başlanıp nerede bitirileceğinin bilinmediği bu tip bir tasarımda önceliğiniz fonksiyonların iç içe geçirilerek kullanılabilir bir duruma getirilmesini sağlamaktır. Kalabalık olmaması lakin bakıldığında da hiçbir şeyin de eksiksiz olmaması gerekiyor.

İyi bir dekorasyon planı ve doğru havalandırma sistemi sayesinde; açık mutfak tasarımıyla evinizin hem değerini artırmış olursunuz hem de gün içinde mutfakta geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli bir hale getirmiş olursunuz.

About iga

Check Also

Ahşap Yemek Masası Takımı

Ahşap yemek masası takımı hem şık bir görüntü oluşturduğu hem de kullanışlı olduğu için çok tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.