Home / Mutfak Dekorasyonu / Salon Mutfak Birleşik Dekorasyon

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyon

Salon mutfak birleşik dekorasyon söz konusu olduğunda ilk akla gelen Amerikan tarzı mutfaklar oluyor. Özellikle son dönemlerde popüler olan salon mutfak birleşik dekorasyon modeli sayesinde yaşam alanında adeta Avrupai bir atmosfer oluşturuluyor.

Salon mutfak birleşik dekorasyon ilk olarak Amerika’da kullanıldığı için bu tarz dekorasyonlara “Amerikan mutfak” deniyor. Bu tarz bir dekorasyonu kısaca tarif edecek olursak salon içinde bir bölümün mutfak olarak kullanılmasıdır. Salonla mutfağı birleştirirken ortada ada bir bölüm oluşturup oluşturmamak tamamen sizin isteğinize kalmış fakat günümüzde bu tip bir dekorasyonu tercih edenlerinde ada oluşturduklarını çok iyi biliyoruz. Ortadaki adanın amacı, hem yemek yenilebilecek alan kazandırmak hem de salonla mutfak birleşik olsa da arada duvar olmadan birbirinden ayrılmasını sağlamaktır.

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyonun Avantajı ve Dezavantajı

Salon mutfak birleşik dekorasyonun kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Bu fark ise tamamen kullanıcısıyla yakından ilgilidir. Genç çiftlerin evde geçirdikleri vaktin daha az olması ve misafir ağırlamak gibi bir sorunlarının olmaması, bu tarz dekorasyonda artı bir avantaj sağlıyor.

Dekorasyonun dezavantajı ise yemek pişirme esnasında kendini gösteriyor. Yemek pişirirken çıkan buhar ve koku, ister istemez aynı mekan içinde oturanların rahatsız olmasına sebep olabiliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu tarz bir mutfak ve salon dekorasyonu düşünüldüğünde havalandırmanın doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Havalandırma konusunda ise eskiden olduğu gibi motorlu ve kanallı sistemler artık tercih edilmiyor. Günümüzde havalandırma sistemleri elektrikli olarak tasarlandığı için herhangi bir baca çıkışının olmasına ihtiyaç kalmıyor. Havalandırma sisteminin içerisinde yer alan filtreler sayesinde içeride koku oluşmasının önüne geçildiği gibi, aynı zamanda yapılacak olan dolaplarda da bölme oluşturulmasının önüne geçiliyor.

Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz salon mutfak birleşik dekorasyon, bir anlamda Amerikan mutfaklı salon olarak da tanımlanabilmektedir. Bu mutfağın en önemli özelliği, gösterişin ön planda tutulmasıdır. Mutfakta gösteriş ve şıklık ne kadar fazla olursa dikkat çekicilikte o kadar ortaya çıkacaktır. Kullanışlı dolaplara sahip olmak ise yine mutfak tasarımlarında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Salon Mutfak Birleşik Dekorasyonda Mobilya Tercihi

Salon mutfak birleşik dekorasyon modelinde, her ne kadar mutfak ve dolaplara odaklanıyor olsanız da aslında mobilyanın tamamını düşünmeniz gerekmektedir. Sade ve modern çizgiler içeren mobilyalar birleşik salonlarda mutfak tasarımlarıyla birbirini tamamlayacak bir şekilde kullanılmalıdır. Bu tip yaşam alanlarında beyaz, her ne kadar göze iyi hitap ediyor olsa da aslında beyazdan uzak durmak, temizlik konusunda sizin yararınıza olacaktır. Yemek ve yaşam alanının bir arada olduğu yerde beyaz dolaplar, beyaz mobilyalar ve kumaşların kullanılması, ister istemez zaman içinde başınızın ağrımasına sebep olacaktır.

Salon mutfak birleşik dekorasyon modellerinde mobilya kadar aydınlatmaya da önem vermek gerekiyor. Normalde mutfakta veya salon gibi alanlarda tavanda bulunan spotlar kullanışlı görüntüsüyle dikkat çekmektedir ama salon ile mutfağın bir arada kullanıldığı alanlarda aydınlatmanızı da en iyi şekilde düşünmek zorundasınız. Aydınlatmanızı yaparken her iki bölümü birbirinden ayıracak aydınlatma aksesuarı tercih edilmesi gerekir. Eğer ortada ada bir tezgâh yer alıyorsa bu durumda tezgah üzerinde sarkıt aydınlatma yapılarak hem daha şık bir görüntü elde edilebilir hem de her iki yaşam alanına bir çizgi çekilmiş olur.

Salon mutfak birleşik dekorasyonda oturma gurubu tercih ederken de dikkatli olmak gerekiyor. Bu tip alanlarda klasik oturma grubu modellerinden ziyade daha L tarzı modellerin tercih edilmesi güzel olacaktır. L model oturma grupları eskiden oturma konforu açısından seçilmiyor olsa da değişen tasarım ve modeller artık bu tip oturma guruplarının da daha rahat olmasını sağlamıştır.

About iga

Check Also

Ahşap Yemek Masası Takımı

Ahşap yemek masası takımı hem şık bir görüntü oluşturduğu hem de kullanışlı olduğu için çok tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.