Home / Mutfak Dekorasyonu / Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir

Tabaklar, bardaklar, tencereler, kavanozlar, yiyecekler ve sayamadığımız daha fazlası… Mutfakların depolamaya en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri olduğunu düşündüğünüzde, mutfağınızın daha büyük olmasını istemeniz çok doğaldır fakat büyük bir mutfağa sahip olmamanız da sorun değil! Bu yazımızda, küçük mutfakların işlevselliği için faydalanabileceğiniz bazı ipuçları var: Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

Dolap İçi Raflardan Yardım Alın

Üst üste dizilen tabaklar, yerleştirmeye yer bulamadığınız bardaklar ve daha niceleri… Normal şartlarda şikâyetçi olabileceğiniz bu duruma dolap içi raflar ve askılıklar sayesinde çözüm bulabilmeniz mümkün. Ayrıca tabak ve bardaklarınızı yerleştirebileceğiniz rafların yanı sıra tavalar ve tencere kapakları için üretilen düzenleyicilerden de dolap içinde yardım alabilirsiniz. Böylece dolabınızı, dolayısıyla da mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Dolap İçi Asılabilir Düzenleyicileri Değerlendirin

Kendinizden emin bir şekilde mutfakta yeterli depolama alanına sahip olmadığınızı düşünseniz de aslında mutfağınızda sandığınızdan daha fazla alanınız olabilir! Depolama alanı ihtiyaçlarınıza cevap olabilecek ürünlerden biri ise askılı raflar! Dolap kapağına asılan bu raflara kavanoz, baharatlık gibi ürünlerden istediğinizi yerleştirebilirsiniz.

Tezgâhınızı Daha İşlevsel Hale Getirin

Küçük mutfak tasarımlarına göz attığınızda fark etmişsinizdir ki tezgâhlar ve tezgâh üzerindeki duvarlar mümkün olduğunca efektif bir şekilde kullanılıyor. Tezgâhlara konumlandırabileceğiniz çok katlı raflar ya da duvara monte edilebilecek asılı raflar sayesinde alandan tasarruf etmek ve mutfağınızı kullanışlı hale getirmek işten bile değil!

Raflardan Yararlanarak Küçük Bir Dolap Yapın

Baharatlarınızı ve soslarınızı yerleştirmek için uygun bir alan bulamıyorsanız, bir de küçük bir raftan daha fazlasına ihtiyacınız varsa çare, dolap ve mutfak tezgâhı arasına monte edebileceğiniz ve bir dolap görevi gören raflar!

Duvarlara Raflar Monte Edin

Raflardan yardım alma fikrine sıcak bakıyor fakat dolap ve tezgâh arasında yeterli yer bulamıyorsanız bu durumda mutfağınızın uygun duvarlarına raf monte etmeyi tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; mutfak dolaplarının bittiği ama duvarın devam ettiği noktalara dekoratif raflar monte etmek güzel fikir!

Uygun Mutfak Duvarlarını Küçük Bir Kilere Dönüştürün

Bazen mutfağınızın tasarımı size kullanışsız gelebilir ancak mutfağı kullanışlı hale getirmenin tüyolarını bilirseniz böyle alanların bile verimli kullanılabileceğinin farkına varabilirsiniz! Örnek vermek gerekirse; girintili bir duvara ince raflar kestirerek ve bu rafları duvarın renginde boyayarak mükemmel bir depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Yaratıcı Çözümlerden Yardım Alın

Yaratıcı fikirleri uygulamak size alan kazandırabileceği gibi mutfak düzenini sağlama konusunda da yardımcı olabilir. Örneğin; dosyalıkları fotoğraftaki gibi dolap içerisine yapıştırarak ya da tezgâh üzerine konumlandırarak buzdolabı poşeti, pişirme kâğıdı gibi ürünleri buraya yerleştirebilirsiniz.

Yerden Tasarruf Edebileceğiniz Masalar Tercih Edin

Birçok insan mutfakta oturup zaman geçirebileceği bir alana sahip olmak istese de bu alanların küçük olması nedeniyle bu isteğini gerçekleştiremiyor. Oysa duvara monte edilen açılır – kapanır mutfak masaları, küçük mutfaklar için değerlendirilebilecek mükemmel bir seçenek olacaktır!

About iga

Check Also

Katlanabilir Yemek Masası Modelleri

Katlanabilir yemek masası modelleri arasında seçebileceğiniz ve mutfağınıza bambaşka bir görünüm verecek pek çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.