Home / Mutfak Dekorasyonu / Mutfak Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Mutfak Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Mutfak dekorasyonu, evin dizaynı söz konusu olduğunda özen gösterilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Tıpkı evin geri kalanı gibi mutfakların da hoş bir şekilde dekore edilmesi önem arz ediyor ama mutfağınızı dekore ederken yalnızca stile değil, sizi yansıtıp yansıtmadığına da özen göstermelisiniz. Bu yazımızda, sizler için mutfaklarınızı dizayn ederken kaçınmanız gereken 10 hatayı derledik.

Fazla Renk Kullanımı

Bir dönem renkli mutfaklar ile çok sık karşılaşmış olsak da mutfaklarda renk kullanımına dikkat etmek çok önemlidir. Elbette yaşam alanlarında renk kullanmanın ortama bir sıcaklık ve canlılık kattığı bir gerçek fakat renkleri mümkün olduğunda dengeli kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

Mutfak Aletleri için Yetersiz Alan

Pek çoğumuz mutfak işlerimizi kolaylaştırmak amacıyla çeşitli aletlere mutfağımızda yer veriyoruz. Bu elektrikli aletleri de sık sık kullandığımızdan dolayı elimizin altında olmasını istiyoruz. Dolayısıyla bir mutfak dekorasyonunda bu aletler için yeterince yer olmasına da dikkat etmelisiniz. Aksi halde dekorasyonunuz kullanım açısından işlevsel olmayacak ve yetersiz alan sorunu ile karşılaşacaksınız.

Fazla Sayıda Açık Dolap

Kimi zaman mutfaklarda farklı bir hava oluşturmak ve ortama ferahlık katmak için açık dolaplar tercih edilebiliyor lakin mutfak dekorasyonunda yapılan hatalar arasında bu açık dolaplarının sayısında aşırıya kaçmak karşımıza çıkıyor. Bu durumda aslında sergilemek istemediğiniz birçok şeyi sergilemek ve karmaşık bir görüntü ortaya çıkmasına neden olmak durumunda kalabilirsiniz.

Yetersiz Bir Aydınlatma Tercihi

Aydınlatma, insan hayatı için büyük bir önem taşıyor. Yaşam alanlarında doğru aydınlatma seçeneklerini kullanmak birçok şeyi kolaylaştırıyor. Özellikle mutfak gibi sık kullanılan ve aydınlatmanın etkisinin büyük olduğu alanlarda hem dekorasyon tarzınıza uygun hem de yetersiz kalmayacak aydınlatmalara yer vermelisiniz. Aksi halde görmek istediğiniz bazı yerleri yeterince göremeyebilirsiniz.

Konfora Önem Vermemek

Göze hoş gelen bir dekorasyon için tarz elbette önemli ancak mutfak dekorasyonu önerileri arasında konforu unutmamak karşımıza çıkıyor. Örnek vermek gerekirse; yalnızca güzel göründüğü için bir sandalyeye mutfağınızda yer vermek, üzerinde geçirdiğiniz süre boyunca rahatsız hissetmeniz ile sonuçlanabilir. Bu sebeple yalnızca stili değil aynı zamanda rahatlığı da göz önünde bulundurmalısınız.

Boş Alanları Yanlış Değerlendirmek

Mutfaklarda dolaplar dışında da kullanabileceğiniz boş alanlar yer alıyor. Tezgahların üstleri birçok kişinin depolama alanı olarak kullandığı yerler arasında ama sırf bir şeyler koyabildiğiniz için tezgahların üzerine her şeyinizi koymamalısınız. Bu durum mutfağınızda sürekli olarak karmaşık bir görüntünün hakim olmasına sebep olabilir. Karmaşık bir görüntü aynı zamanda sizin için de yorucu olacaktır.

Kullanışlılığa Önem Vermemek

Doğru bir mutfak dekorasyonu yapmak için kullanışlılığı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi halde etkin bir şekilde kullanamayacağınız bir alanda yaşamak durumunda kalabilmeniz mümkün. Bu sebeple mutfaklarınızda öncelikle kendi kullanımlarınızı düşünerek hareket etmeniz önem taşıyor. Böylece fonksiyonel bir dekorasyon ortaya çıkarabilir ve rahatlıkla kullanılabilir bir alan yaratabilirsiniz.

Evin Dekorasyonuna Uygun Olmayan Bir Tarz Tercih Etmek

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Her odayı farklı bir şekilde dekore etmek istemeniz normal fakat bütüncül bir şekilde evde kullanılan dekorasyon stilinin birbiri ile uygun olması önem taşıyor. Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında da evin geri kalanına uygunluk karşımıza çıkıyor. Evin diğer alanları ile alakasız bir mutfak dekorasyonu, alanın bütünden kopuk görünmesine neden olabilir.

Fayanslarda Karmaşık Desenler Seçmek

Mutfaklarda bir farklılık yaratmak amacı ile desenli fayanslar kullanılmaktadır. Özellikle temiz görünmesi açısından desenli fayanslar tercih edilebiliyor lakin bu fayansları dengeli ve doğru bir şekilde kullanmaya dikkat etmek önem taşıyor. Aksi halde yaratmak istenilen etki çok farklı bir yöne doğru gidebiliyor. Bunun yanı sıra fazla ve yoğun desenlerin çok alanda kullanımı yorucu bir atmosfere de sebebiyet verebiliyor.

Göz Önünde Duran Çöp Kovası

Mutfaklarda çöp kovası bulunması bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor fakat çöp kovanızı nereye koyduğunuza dikkat etmeniz önem taşıyor. Çoğu zaman yapılan mutfak dekorasyon hataları arasında çöp kovalarının görünür alanlarda bulunması yer alıyor ama hem sağlık açısından hem de dekoratif olarak göze hoş gelmesi için açık alanda kovanızı tutmamalısınız.

About iga

Check Also

Katlanabilir Yemek Masası Modelleri

Katlanabilir yemek masası modelleri arasında seçebileceğiniz ve mutfağınıza bambaşka bir görünüm verecek pek çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.