Home / Mutfak Dekorasyonu / Küçük Mutfaklar İçin Kendin Yap Fikirleri

Küçük Mutfaklar İçin Kendin Yap Fikirleri

Pek çoğumuz evlerimizde nispeten ufak mutfaklara sahip olmamıza rağmen hepimiz güzel görünen ve kullanışlı mutfaklara sahip olmak isteriz. Aydınlık, ferah ve şık mutfaklarda yemek yapmak epey keyif verici olmaktadır. Küçük apartmanlar ve evler bol miktarda çekicilik sunarken, mutfak alanı söz konusu olduğunda eksik olma eğilimine sahiptirler. Neyse ki, depolamayı ve verimliliği en üst düzeye çıkaran bir sürü mutfak fikri mevcuttur.  Bu fikirlerin başında gelenlerden biri de yeşillik katmaktır. Bitkiler, mutfağınız dahil her alanı canlandırabilme özelliğine sahiptir. Küçük mutfaklar için kendin yap fikirleri sayesinde mutfağınız çok daha kullanışlı ve şık bir mutfağa dönüşecek. Bu tavsiyeler küçük alandan en yüksek düzeyde verim almayı amaçlar. Küçük hamlelerle küçük mutfaklar olduğundan çok daha büyük görünebilir. Geniş görünüm için aydınlatma son derece mühimdir. Mutfağın tamamını aydınlatmak için ışıklar takın. İyi aydınlatma, yalnızca geniş görünüm için değil, yemek pişirirken de son derece mühimdir. Ayrıca mutfak masanızı açık renkli örtüler ve göz alıcı süsler ile renklendirerek mutfağınıza ferahlık kazandırabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Mümkünse, her şeyi aydınlatmak için dolapların ve rafların yanına kitaplık ışıkları ya da LED ışık şeritleri ekleyin. Kara tahta kullanmak pratik ve eğlenceli bir yöntemdir. Mutfağınızın görünümünü tamamen değiştirmek için kullanabilir ve tüm duvarı ya da sadece küçük bir bölümü kaplamada kullanabilirsiniz. Alışveriş listeleri ve akşam yemeği menüleri yazmak ya da sadece çizim yapmak için kullanabilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu duvarlardan zemine kadar çok dikkat gerektirir. Bir mutfağın genellikle göz ardı edilen bir alanı olan zeminin, yüksek etkili bir tasarım öğesi için mükemmel bir yer olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Desenli bir zemin, alana daha büyük bir genişleme yanılsaması kazandıracaktır. Ahşap zemin desenleri ya da elle boyanmış çimento karo kullanabilirsiniz. Elbette desenler yalnızca zemininizle sınırlı değildir. Ayrıca mutfak duvarlarınızı ev içi duvar dekorasyonları, desenli karo, duvar kağıdı ya da duvar çıkartmaları ile canlandırabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin En İyi Fikirler

Küçük mutfaklar onlarca erzak ve eşyanın depolanması için bazen yetersiz kalabiliyor. Küçük mutfaklar için en iyi fikirler de daha çok kullanım alanı açmayı hedefler. Tencere ve tavalar değerli saklama alanınızı kaplıyorsa bunları bir rafa asarak bir mutfak merkezi oluşturmayı deneyin ve diğer temel ihtiyaçlar için dolaplarınızda alan açın. İyi bir halı ile renkli vurgular ilave etme, küçük bir mutfağı daha uyumlu bir alan gibi hissettirebilir. Renkli bir duvara bağlı kalmak istemiyorsanız bunun yerine renkli mutfak robotları veya gereçleri tercih edebilirsiniz. Kupalarınızı asmanız, hem dolaplarınızda yer açar hem de kupaları dekoratif bir vurgu haline getirir. Dolabınızın altına bir raf takabilir ya da tezgahınızın üzerine bir kupa ağacı yerleştirebilirsiniz. Daha güzel bir dekorasyon için her türlü rafı doğrudan duvara monte etmeyi tercih edebilirsiniz. Dolaplarınızın içine ilave raflar koymak, sepet eklemek gibi çözümler de yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca mutfağınıza ev aksesuarları, sanat eserleri koymak, asmak gibi yöntemler sayesinde mutfağınızı özelleştirebilirsiniz.

About iga

Check Also

Katlanabilir Yemek Masası Modelleri

Katlanabilir yemek masası modelleri arasında seçebileceğiniz ve mutfağınıza bambaşka bir görünüm verecek pek çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.